Томашгородська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів №3
Показовий урок
Тримай язика на припоні.
Захаріас Топеліус
«Казка про старого гнома»
Підготувала
вчитель початкових класів
Дуда Наталія Володимирівна
- 2017 -
Тема: Тримай язика на припоні. Захаріас Топеліус «Казка про старого гнома»
(продовження) (слайд 1)
Мета: продовжити роботу над «Казкою
про старого гнома» Захаріаса Топеліуса; вдосконалювати навички виразного
читання; вчити аналізувати прочитане, оцінювати вчинки дійових осіб;
збагачувати словниковий запас учнів, розвивати образне мислення; виховувати
почуття відповідальності за дане слово. Формувати
ціннісне ставлення до людей, до себе.
Обладнання: підручник, роздавальний матеріал (картки для характеристики
головного героя казки, ілюстрації до
казки, картки для словникової роботи).
Тип уроку: комбінований
Міжпредметні
зв’язки: українська мова, етика, музика.
Методи і
прийоми: інтерактивні вправи, робота в парах, робота в групах, повідомлення, презентація,
творча робота, гра.
Хід уроку
І. Мотиваційний
етап
1. Психологічна налаштованість
Прошу, діти, підійміться,
Одне одному всміхніться,
Бо усміхнена людина –
Це здоров’я половина.
Поверніться обличчям до гостей,
Усміхнемося і промовимо «Добрий день!»
Бо щоб добре працювати
Треба гарний настрій мати.
2.
Актуалізація опорних знань
- Розпочнемо наш урок з читацької розминки.
- Прочитайте хором.
1.
Робота над чистомовкою слайд 2
Ище-ище-ище
-
подув холодний вітрище.
Аї-аї-аі
- облітає листя в гаї.
Го-го-го
-
ми збираємо його.
Ас-ас-ас
-
принесемо листя в клас.
2.
Робота над скоромовкою слайд 3
Діти
читають скоромовку хором:
На галявинці за тином
Збудував собі хатину
Роботящий щирий гном
Та й усівся під вікном, -
У гостину всіх чекає,
Новосілля він справляє
3. Перевірка домашнього завдання слайд 4
1.
Гра «Відкритий
мікрофон».
-
Діти, з яким твором ви познайомились на попередньому уроці?
-
Хто є головними героями?
-
Що ви запам’ятали із життя Захаріуса Топеліуса?
2. Стислий переказ казки (2-3 учнів)
- Отже, давайте пригадаємо, про
що розповідалося в першій частині казки.
1
3. Інсценування діалогу між гномом та Матсом (2 учні в костюмах біля дошки).
- Діти, а ви хочете зустрітися
з головними героями казки?
- Зустрічайте , вони завітали
до вас на урок.
ІІ. Цілевизначення і планування
- Чи
сподобалася вам казка?
- Чи хочете дізнатися чим вона закінчилася?
- Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з «Казкою про
старого гнома» З.Топеліуса. слайд 5
Вправа «Очікування»
- Що ви очікуєте від нашого уроку?
ІІІ.
Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.
1. Словникова робота слайд 6
- Щоб продовжити ознайомлення з казкою давайте прочитаємо нові слова, які
зустрічаються в казці.
- Прочитайте «сходинки» слів на одному диханні (вгору-вниз).
чудувалися
самоцвіти
правнучка
метушня
засклені
діамант
келихи
-
Прочитайте
слова-назви дорогоцінностей.
-
Прочитайте
іменники, прикметники, дієслово.
-
Поясніть значення
слів чудувалися, метушня
(Тлумачення
малозрозумілих дітям слів учителем)
- Продовжимо знайомство з нашою казкою.
- Прошу, …, починай читати.
2. Робота з підручником. Опрацювання ІІ частини «Казки про старого гнома»
Захаріуса Топеліуса(с.46-47)
Читання ІІ частини казки підготовленими
учнями .(с.46-47) слайд
7
- Чому в замку була метушня?
-
Хто допоміг у
підготовці весілля?
-
Як пройшла
підготовка до весілля? Прочитайте .
-
Яке диво сталося
під час вінчання? Прочитайте.
-
Про що думали
гості?
-
Чи видно, що гном
присутній на весіллі? Доведіть свою думку.
-
Що прошепотів гном
на вухо сторожеві? Прочитайте. Молодці.
3. «Хвилинка фантазії». Робота з ілюстрацією. (Робота
в парах) слайд 8
- Діти,
а зараз я вам пропоную пофантазувати.
-
Розгляньте ілюстрацію до казки.
-
Опишіть гнома. Яким
ви собі його уявляєте?
4. Фізкультхвилинка (відео). слайд 9
Час настав нам відпочити.
2
Встали всі рівненько,
Заспокоїлись
швиденько.
Всі готові? Молодці.
5. Робота з підручником.
Опрацювання
ІІІ частини казки. слайд 10
- Діти, давайте прочитаємо нові
слова і дамо їм пояснення.
6. Словникова робота. слайд 11
Читання слів: припона,
крадена, випередить, подалися, щабель, глузливо, іржавий.
-
Поясніть значення
слів припона, глузливо.
(Тлумачення
малозрозумілих дітям слів учителем.)
Припона –
прив’язь;
Глузливо –
лукаво, удаваний сміх;
Щабель –
східця, горизонтальний брусок у драбини.
7. Читання ІІІ частини «ланцюжком» (с.47-48).
-
Чи виконав наказ
гнома Матс?
-
Яка головна думка
казки?
8. Лексична робота. слайд 12
-
Що означає
фразеологізм тримати язика на припоні, довгий язик.
-
Тримати язик за зубами
-
Довгий язик — про балакливу людину, що говорить
зайве, або про її вдачу.
-
Давайте складемо
речення з цими виразами.
9. Вправи на
розвиток уваги, швидкості і читання
Читання
«Незнайком»
- Діти, а чи
уважні ви?
- Я вам буду читати речення, а ви уважно слухайте і
виправте мої помилки, знайдіть у тексті ці речення і прочитайте правильно.
Усе було б добре (гаразд),
але старий Матс зовсім забув, що
треба тримати язика за зубами (на припоні).
І враз перед
ними заблищало двоє сірих (зелених) очей.
Дуже приємно, що ви завітали (заглянули) до мене.
Але гном помилував (покарав
) і сторожа за його короткий (довгий)
язик.
- Молодці. Гарно працюєте.
10. Робота в
групах. слайд 13
- А зараз я вам пропоную поділитися на групи. Кожна група
отримає своє завдання.
І, ІІ група - позначте риси характеру, притаманні
гномові.
Добрий, привітний ,
старий, ввічливий, дружелюбний , щедрий,
працьовитий, справедливий , багатий,
химерний , мстивий,
заощадливий
ІІІ та ІV група -
складіть пораду Матсу.
3
VІ група - складіть пораду
гному
V група - складіть
картку твору
Герої казки:
Місце дії:
З чого починався ланцюг подій:
Рішення:
11. Звітування груп.
12. Хвилинка цікавинка слайд 14
- Діти, а ви знаєте хто такі гноми і
чим вони займаються?
Гноми - це казкові маленькі чоловічки, які живуть під горами в підземних красивих і багатих палацах. Вони дуже працьовиті, видобувають руду, золото, срібло і дорогоцінні камені і мають незліченним багатством, а так само славляться високою майстерністю, вміють плавити метали і виготовляти красиві, найтоншої роботи золоті і срібні прикраси, посуд, прикрашену дорогоцінними каменями - вази, кубки, чаші та інші чарівні штучки.
Гноми - це казкові маленькі чоловічки, які живуть під горами в підземних красивих і багатих палацах. Вони дуже працьовиті, видобувають руду, золото, срібло і дорогоцінні камені і мають незліченним багатством, а так само славляться високою майстерністю, вміють плавити метали і виготовляти красиві, найтоншої роботи золоті і срібні прикраси, посуд, прикрашену дорогоцінними каменями - вази, кубки, чаші та інші чарівні штучки.
ІV. Підсумок
уроку. Рефлексія слайд
15
Технологія «Закінчи речення» в поєднанні з методом «Відкритий мікрофон».
- Чи сподобалася вам казка?
- Хто з її персонажів викликав у вас симпатію?
- Чий
учинок ви засуджуєте?
- Чого
нас навчає ця казка?'
- Що
вам цікаво було робити на уроці?
-
Сьогодні на уроці я дізнався…
- Найкраще мені вдалося…
- Чи справдилися ваші очікування?
Рефлексія
Дорогі діти! Я дуже вдячна вам
за ваші відповіді. Ви дуже гарно працювали на уроці. Активним діткам на перерві
я поставлю оцінки.
На далі будьте чемними, дружними, поважайте
один одного.
Бажаю вам у казках знаходити зерна мудрості та
збагачуватися ними у житті. На цьому наш урок завершується.
А на згадку про наш урок я вам хочу подарувати
маленький подарунок.
4