субота, 16 грудня 2017 р.


Томашгородська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів №3




Показовий урок

Тримай язика на припоні.
Захаріас Топеліус
«Казка про старого гнома»







                                                                                      Підготувала
                                                         вчитель початкових класів
                                                      Дуда Наталія Володимирівна





- 2017 - 

Тема: Тримай язика на припоні. Захаріас Топеліус «Казка про старого гнома» (продовження)  (слайд 1)
Мета: продовжити роботу над «Казкою про старого гнома» Захаріаса Топеліуса; вдо­сконалювати навички виразного читання; вчити аналізувати прочитане, оцінювати вчинки дійових осіб; збагачувати словниковий запас учнів, розвивати образне мислення; виховувати почуття відповідальності за дане слово. Формувати ціннісне ставлення до людей, до себе.
Обладнання: підручник, роздавальний матеріал (картки для характеристики головного героя казки,  ілюстрації до казки, картки для словникової роботи).
Тип уроку: комбінований
Міжпредметні зв’язки: українська мова, етика, музика.
Методи і прийоми: інтерактивні вправи, робота в парах,  робота в групах, повідомлення, презентація, творча робота, гра.
Хід уроку
І.  Мотиваційний етап
1. Психологічна налаштованість
Прошу, діти, підійміться,
Одне одному всміхніться,
Бо усміхнена людина –
Це здоровя половина.
Поверніться обличчям до гостей,
Усміхнемося і промовимо «Добрий день!»
Бо щоб добре працювати
Треба гарний настрій мати.

2. Актуалізація опорних знань
- Розпочнемо наш урок з читацької розминки.
- Прочитайте хором.
1.                  Робота над чистомовкою                  слайд 2
Ище-ище-ище - подув холодний вітрище.
Аї-аї-аі - облітає листя в гаї.
Го-го-го - ми збираємо його.
Ас-ас-ас - принесемо листя в клас.
2.                  Робота над скоромовкою                  слайд 3
Діти читають скоромовку хором:


На галявинці за тином
Збудував собі хатину
Роботящий щирий гном
Та й усівся під вікном, -
У гостину всіх чекає,
Новосілля він справляє            


3. Перевірка домашнього завдання              слайд 4
1.            Гра «Відкритий мікрофон».
-         Діти, з яким твором ви познайомились на попередньому уроці?
-         Хто є  головними героями?
-         Що ви запамятали із життя Захаріуса Топеліуса?


2. Стислий переказ казки (2-3 учнів)
- Отже, давайте пригадаємо, про що розповідалося в першій частині казки.
                                                                                                                                      1
3. Інсценування діалогу між гномом та Матсом (2 учні в костюмах біля дошки). 
- Діти, а ви хочете зустрітися з головними героями казки?
- Зустрічайте , вони завітали до вас на урок.                                                 
ІІ. Цілевизначення і планування
Чи сподобалася вам казка?
- Чи хочете дізнатися чим вона закінчилася?
- Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з «Казкою про старого гнома» З.Топеліуса.     слайд 5
Вправа «Очікування»
- Що ви очікуєте від нашого уроку?
ІІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.
1. Словникова робота                                                              слайд   6
- Щоб продовжити ознайомлення з казкою давайте прочитаємо нові слова, які зустрічаються в казці.
- Прочитайте «сходинки» слів на одному диханні (вгору-вниз).
                  чудувалися
               самоцвіти
            правнучка
         метушня
      засклені
   діамант
келихи
-         Прочитайте слова-назви дорогоцінностей.
-         Прочитайте іменники, прикметники, дієслово.
-         Поясніть значення слів чудувалися,  метушня
(Тлумачення малозрозумілих дітям слів учителем)

- Продовжимо знайомство з нашою казкою.
- Прошу, …, починай читати.
2. Робота з підручником. Опрацювання ІІ частини «Казки про старого гнома» Захаріуса Топеліуса(с.46-47)
Читання ІІ частини казки підготовленими учнями .(с.46-47)                    слайд 7
     -    Чому в замку була метушня?
-         Хто допоміг у підготовці весілля?
-         Як пройшла підготовка до весілля? Прочитайте .
-         Яке диво сталося під час вінчання? Прочитайте.
-         Про що думали гості?
-         Чи видно, що гном присутній на весіллі? Доведіть свою думку.
-         Що прошепотів гном на вухо сторожеві? Прочитайте. Молодці.
3. «Хвилинка фантазії». Робота з ілюстрацією(Робота в парах)     слайд 8
     -   Діти, а зараз я вам пропоную пофантазувати.
     -    Розгляньте ілюстрацію до казки.
-         Опишіть гнома. Яким ви собі його уявляєте?

4. Фізкультхвилинка (відео).                          слайд 9      
Час настав нам відпочити.                                                                                           2 
Встали всі   рівненько,                                                                                                                      Заспокоїлись швиденько.
Всі готові? Молодці.     
                                                            
5. Робота з підручником.                                                                                                                     
Опрацювання ІІІ частини казки.              слайд 10   
- Діти, давайте прочитаємо нові слова і дамо їм пояснення.
                                                                                                                           
6. Словникова робота.                            слайд 11
Читання слів: припона, крадена, випередить, подалися, щабель, глузливо, іржавий.
-         Поясніть значення слів припона, глузливо.

(Тлумачення малозрозумілих дітям слів учителем.)
Припона – привязь;
Глузливо – лукаво, удаваний сміх;
Щабель – східця, горизонтальний брусок у драбини.

7. Читання ІІІ частини «ланцюжком»  (с.47-48).
-         Чи виконав наказ гнома Матс?
-         Яка головна думка казки?

8. Лексична робота.                  слайд 12
-         Що означає фразеологізм  тримати язика на припоні, довгий язик.
-         Тримати язик за зубами
-         Довгий язик — про балакливу людину, що говорить зайве, або про її вдачу.
-         Давайте складемо речення з цими виразами.
9. Вправи на розвиток уваги, швидкості і читання
Читання «Незнайком»
-  Діти, а чи уважні ви?
- Я вам буду читати речення, а ви уважно слухайте і виправте мої помилки, знайдіть у тексті ці речення і прочитайте правильно.

  Усе було б добре (гаразд), але старий  Матс зовсім забув, що треба тримати язика за зубами (на припоні).
   І враз перед ними заблищало двоє сірих (зелених) очей.
Дуже приємно, що ви завітали  (заглянули) до мене.
   Але гном  помилував   (покарав ) і сторожа за його короткий  (довгий) язик.

- Молодці. Гарно працюєте.
10. Робота в групах.                   слайд 13
- А зараз я вам пропоную поділитися на групи. Кожна група отримає своє завдання.

І, ІІ група -  позначте риси характеру, притаманні гномові.
Добрий,  привітний ,   старий,       ввічливий,     дружелюбний ,     щедрий,     працьовитий, справедливий , багатий,  химерний ,   мстивий, заощадливий     

ІІІ та ІV група - складіть пораду  Матсу.                                                              3
VІ група - складіть пораду гному

V група -  складіть  картку  твору
Герої казки:
Місце дії:
З чого починався ланцюг подій:                                                       
Рішення:

11. Звітування груп.

12. Хвилинка цікавинка                   слайд 14
- Діти, а ви  знаєте хто такі гноми і чим вони займаються?
   Гноми - це казкові маленькі чоловічки, які живуть під горами в підземних красивих і багатих палацах. Вони дуже працьовиті, видобувають руду, золото, срібло і дорогоцінні камені і мають незліченним багатством, а так само славляться високою майстерністю, вміють плавити метали і виготовляти красиві, найтоншої роботи золоті і срібні прикраси, посуд, прикрашену дорогоцінними каменями - вази, кубки, чаші та інші чарівні штучки.

ІV. Підсумок уроку. Рефлексія                  слайд 15
                                                                                                                                   
Технологія «Закінчи речення» в поєднанні з методом «Відкритий мікрофон».
     -   Чи сподобалася вам казка?
     -   Хто з її персонажів викликав у вас симпатію?
     -   Чий учинок ви засуджуєте?
     -   Чого нас навчає   ця казка?'
     -   Що вам цікаво було   робити на уроці?
                                                                                                       
    - Сьогодні на уроці я дізнався…
    - Найкраще мені вдалося…     
    - Чи справдилися ваші очікування?         
                         
Рефлексія
Дорогі діти! Я дуже вдячна вам за ваші відповіді. Ви дуже гарно працювали на уроці. Активним діткам  на перерві  я поставлю оцінки.
  На далі будьте чемними, дружними, поважайте один одного.
 Бажаю вам у казках знаходити зерна мудрості та збагачуватися ними у житті. На цьому наш урок завершується.
 А на згадку про наш урок я вам хочу подарувати маленький подарунок.




                                                                                                                                       4

Немає коментарів:

Дописати коментар