Мета:продовжити
формувати поняття «птахи»; розвивати вміння описувати птахів,визначати їх за
істотними ознаками; розвивати спостережливість, мовлення, мислення,пам’ять
учнів; виховувати дбайливе ставлення до тварин. Формувати ЦСО до природи.
Тип уроку:засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Мотиваційний
етап
Організація класу до уроку.
1.
Психологічна налаштованість
Прошу, діти, підійміться,
Одне одному всміхніться,
Бо усміхнена людина –
Це здоров’я половина.
Поверніться обличчям до гостей,
Усміхнемося і промовимо «Добрий день!»
Бо щоб добре працювати
Треба гарний настрій мати.
2.
Актуалізація опорних знань
- Розпочнемо наш урок з хвилинки фенологічних спостережень
Хвилинка фенологічних спостережень.
-
За зразком розповісти
про сьогоднішній день.
Сьогодні середа.
На вулиці зима.
Третій місяць року – березень
Небо сіре, вкрите хмарами.
Світить сонечко.
З неба падає лапатий сніг.
Вітер завиває під вікном.
Температура вище нуля.
Водойми вкриті льодом.
-
Підкреслити весняні явища природи
Мороз, іній, хуртовина, сокорух, снігопад,
цвітіння, ожеледь, роса, приліт птахів з вирію, бурульки, танення снігу, рух
льоду на водоймах.
ІІ. Цілевизначення і планування
А
придивись ,будь ласка,
У
лісі всюди казка.
Вона
блукає лісом
Прислухайся
,будь ласка,
у
лісі всюди казка.
1.
Послухаємо
звуки природи(запис співу птахів)
-
Чиї це голоси?
-
Ми сьогодні продовжимо вивчати тему
«Птахи»
ІІІ. Ознайомлення з новим матеріалом.
1.
Впізнай птаха за описом
2. Дзьоб
міцний, гострий, шкідників ним добуває з хворих дерев. Навесні в трухлявих
деревах виготовляє 3 – 4 дупла. В одному поселяється сам, а решті поселяються
«квартиранти»
3. Пташенята цієї птахи ведуть
себе в чужому гнізді, як господарі. Народившись в гнізді іншої птиці, вони вже
через пару годин здатні викинути яйця і рідних пташенят прийомної матері з
гнізда. Воно розчепірює свої крильця і залазить під іншого пташеня чи яйце
таким чином, щоб воно розмістилося на спині. Потім робить невеликий поворот, і
ось яйце, а іноді і пташеня, вже летить вниз .Коли в лісі зацвітає конвалія, прилітає вона. Хоч
вона і підкидає до 20 яєць, зате приносить велику користь – знищує волохату гусінь.
4. У них
короткі ноги, тому ці пташки дуже рідко сідають на землю. Тому вони п’ють на
льоту: пролітаючи низько над водою, зачерпують її своїм відкритим дзьобом.У
дощову погоду птахи голодують, бо тоді комахи не літають.
5. Невеличка пташка коричнево-сірого кольору. Він дуже моторний і спритний, його побачити серед
природи дуже важко. Тільки трелі
вкажуть, що він десь поблизу. Кожний птах має свою особисту пісню.
(Вчитель виставляє малюнки птахів)
2.
Назвіть істотну ознаку птахів.
-
Які ще ознаки відрізняють птахів від
інших тварин?
3.
Робота в зошиті
-
Запишіть істотні ознаки птаха.
АСОЦІАТИВНИЙ
КУЩ
-
Де живуть птахи?
|
-
- Високо в горах;
-
- в океанах і морях;
-
- у лісах;
-
- на луках;
-
- у пустелях;
-
- серед вічних снігів.
-
Пташиний
світ дуже різноманітний. на території нашої країни знаходиться близько 700
видів птахів. Вони зустрічаються в будь якому куточку природи і завжди
привертають на себе увагу милозвучним
співом , яскравою окрасою пір я,
цікавою поведінкою.
4.
Відео про різноманітний світ птахів.
ВИСНОВОК:птахи
мають голову, шию. тулуб,хвіст,ноги дзьоб, крила. Тіло вкрите пірям. Птахи
різноманітні.
5.
Робота з підручником (читає кращий учень)
-
Прочитавши статтю в підручнику , ви
дізнаєтесь, як птахи пристосувались до польоту і ми заповнимо таблицю.
Ø обтічна форма
тіла;
Ø вкрите пір’ям;
Ø зберігає
тепло;
Ø гострий
зір;
Ø мають
крила;
Ø добрий
слух
Ø Завдяки
здатності літати птахам легше знаходити їжу. Згори добре видно дістатися
будь-куди зручно.
6.
Розповідь
вчителя.
Хвіст птахи використовують як кермо: для регуляції напрямку польоту і для
гальмування під час посадки. Під великим пір’ям у птахів є пух. Між тілом і пір’ям
міститься прошарок повітря, який утримує тепло. Для того, щоб літати потрібно
багато енергії і тому птахи постійно шукають корм.
7.
Живлення
птахів.
-
Живляться птахи різноманітною їжею
-
Доповніть речення:
Птахи ,які живляться плодами та
насінням називаються…….
Птахи ,які живляться личинками, комахами,
гризунами називаються……
Птахи ,які живляться і рослинами
і тваринами називаються……….
(розподілимо птахів біля дошки)
8.
Вправа «З’єднай стрілками»
всеїдні голуб, омелюх, чиж
хижі горобець,
ворона ,сорока
рослиноїдні сокіл, шуліка, сова
10.
Відео, яке супроводжується розповіддю
Крижень-
населяє водойми. У качок широкий дзьоб, з внутрішнього краю якого є своєрідні
пластинки. За його допомогою качки проціджують воду у пошуках дрібних рачків,
ікри, пуголовків, мальків риб. Вони можуть щипати траву на луках, живитися на
полях зерном. У качки 4 пальці, між трьома передніми є плавальна перетинка.
Завдяки чому добре плавають і пірнають.
Лелека – у
цього птаха довгий, загострений, забарвлений у червоний колір дзьоб. Птахів можна
побачити на вологих луках, по берегах
річок, озер, ноги довгі і три передні пальці сполучені невеликою
перетинкою. Така будова ніг дозволяє легко пересуватися по мілководдю. Птах
повільно пересуватися, видивляючись здобич і час від часу підхоплює дзьобом
жабку чи рибку.
Яструб
–
у хижих птахів короткий і гострий
загнутий дзьоб. Ним птах шматує здобич. Виявивши здобич, він знижується.
Виставляє вперед лапи з широко
розставленими пальцями і гальмує розкритим хвостом. На ногах загнуті гострі
кігті. Схопивши жертву, птах намертво впивається в неї кігтями, задній –
глибоко пронизує тіло звіра.
Колібрі – довгий
і тонкий дзьоб. Живиться нектаром квітів. Колібрі дуже швидко махають крилами і
можуть зависати в повітрі. Вміють літати задом.
9. Робота в групах
Проблемне запитання «Для чого птахам
дзьоб?», «А для чого ноги»
(Доглядає за пір’ям, подає
сигнали, годує пташенят, обороняється від ворогів)
(сидіти на деревах, тримати
здобич ,розгрібати землю, скакати по землі)
ВИСНОВОК: у
птахів різні за формою і розміром дзьоби за допомогою якого птахи
пристосувались добувати їжу.
10.Фізкультхвилинка
- читання вірша
Сніг – сніжок із хмар летить,
Землю закриває.
Змерз горобчик, цвірінчить,
Зернятка шукає.
Та нема їх! Ців- ців- ців!
А сніжок холодний !
Ців – ців- ців!
Мороз надворі – пропаду!
Зернят під снігом не знайду.
11. Створення
проблемної ситуації .
- Що найважче для птахів: голод
чи холод?
-
Найважче доводиться птахам взимку, адже
зникає їжа. І вже наприкінці літа вини готуються до зими.
-
Як?(Одні відлітають у вирій і їх
називають – перелітніми, інші запасають на зиму їжу – осілі, зимові гості –
чечітка, снігур, омелюх – це кочівники.
12. Значення птахів. Презентація.
(розповідь за малюнками)
o
Знищують шкідників
o
Переносять насіння
o
Являються їжею
o
Пір’я
o
Запилюють рослини
o
Окраса природи
Закріплення
знань ,умінь і навичок.
1. Робота за
малюнком
(птах без хвоста)
-
Ми бачимо скільки користі приносять
птахи.
Але через людську
діяльність їх стає менше.
-
Що нам потрібно зробити . щоб зберегти
птахів?
(діти кажуть і вчитель чіпляє пір’їнку
на павича)
2. Робота з деформованим текстом.
Навесні на даху нашої хати
оселилися лелеки.
Вони наносили сухого гілля і
вимостили ____________________.
Відклавши _______________,птахи
насиджують їх, зігріваючи своїм
теплом. Незабаром у птахів
вивелося п’ятеро _____________________.
Вони жадібно розкривали
____________ і просили їсти.
Батьки по черзі літали на болото й ________________ своїх малят.
ІV. Підсумок уроку. Рефлексія
Гра «ТАК чи НІ»
-
Істотна ознака птахів – вигодовування
малят молоком .
-
Найвищий
птах України – Журавель.
-
Горобчик хижий птах.
-
Сорока у вирій літає.
-
Чечітка зимовий гість.
-
Сокіл
хижий птах.
V. Домашнє
завдання
с.
109-111 – читати і переказувати.
Підготувати
розповідь про птахів мешканцям казкової планети, на якій
живуть лише комахи.
Складіть правила поведінки в природі у період
виведення потомства птахами.
Немає коментарів:
Дописати коментар